Menu
Úvod  › 

Zimní čas: Nebezpečí pro vaše zdraví!

Z letního na zimní a naopak. Posuny času nejsou jen nepříjemností, ale mohou představovat i rizikovou situaci pro lidský organismus. Co všechno při posunech času hrozí?

Před několika dny jsme si posunuli hodinky o hodinu dozadu a za půl roku ji zase vrátíme zpátky. Proti posunům času každoročně protestují stovky lidí, kteří argumentují tím, že jejich původní smysl (a totiž úspora elektrické energie) se už dávno vytratil a zůstaly jen nepříjemnosti a rizika. Co tedy posun času pro lidský organismus znamená?

Většina lidí snáší lépe posun z letního na zimní čas, kdy získáváme hodinu spánku navíc. Nicméně, i když si můžeme o hodinu déle pospat, stejně nás posun času zasáhne a cítíme se kvůli němu zmatení a rozhození. Zasahuje totiž do naší vnitřní rovnováhy a rytmů. Podle doposud provedených výzkumů narůstá po posunu času počet automobilových havárií, zaměstnanci vykazují menší výkonost, zhoršuje se kvalita spánku a zvyšuje počet depresí.

Doktor John Sharp, který se vlivem posunů času na lidské zdraví dlouhodobě zabývá, a napsal o nich i knihu, tvrdí, že organismus potřebuje přibližně dva měsíce na to, aby se s posunem času dokázal vyrovnat. Zároveň také nabízí tip, jak pomoci organismu vyrovnat se s časovým posunem: "Snažte se přijmout roční období, které právě panuje. Místo toho, abyste naříkali, že se brzo stmívá a toužebně snili o horkém červnu, snažte se užít si podzim se vším všudy a soustředit se na příjemné věci, které se k němu váží."

Tady jsou čtyři rizika a nepříjemnosti, které se podle vědců k posunu času váží:

1. Pokles pracovní výkonnosti

Odborníci doporučují, abyste svůj pracovní program přizpůsobili svým vnitřním rytmům. Pokud například víte, že největší výkonnosti dosahuje ráno, přesuňte si všechny důležité pracovní úkoly a projekty sem. Pokud nejste právě ranní ptáče, snažte se domluvit pracovní schůzky a porady na odpoledne. Nebudete tak zbytečně přetěžovat organismus, který má už tak dost práce s tím, aby se vyrovnal s časovým posunem.

2. Zhoršený spánek

Účinným způsobem, jak sladit své vnitřní hodiny s okolním časem je začít chodit spát o kousek později (nebo dříve) už týden před posunem času. Týden před posunem jděte spát o čtvrt hodiny později (dříve), čtyři dny před posunem už o půl hodiny, za další dva dny o tři čtvrtě hodiny. Tak budete na časový posun mnohem lépe připraveni a pro vaše vnitřní rytmy to nebude takový šok.

3. Deprese

I pokud zrovna netrpíte depresivní, úzkostnou nebo jinou poruchou nálady, odborníci se shodují, že nedostatek světla může výrazně ovlivnit vaši náladu a zvýšit riziko deprese. Snažte se nedostatek světla organismu vynahradit alespoň umělým osvětlením. Je například prokázáno, že proti výkyvům nálady z nedostatku světla pomáhají návštěvy nákupních center. Nikoli kvůli nákupům, ale právě kvůli intenzivnímu osvětlení.

4. Roztržité řízení

Kombinace poklesu světla a vaší vzrůstající únavy je velmi nebezpečná pro vás i pro ostatní řidiče. Uvědomte si, že několik týdnů po posunu času jste za volantem zranitelnější a roztržitější. Dávejte si pozor na únavu a přizpůsobte tomu svou jízdu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které vás zachrání před chřipkou a nachlazením
10 divných léků, které opravdu fungují
Afty, proč vznikají a jak je léčit