Jak předcházet znásilnění?
Každé dvě a půl minuty je na světě znásilněná jedna žena, uvádějí statistiky. Víte, jak se ubránit, snížit riziko a předejít útoku?
Obětí znásilnění se může stát kterákoli žena, ale u dívek a mladých žen se riziko značně zvyšuje. Tady je souhrn tipů sestavených odborníky, které vám mohou zachránit život.
U vás doma
I když máte možná pocit, že se vám v bezpečí domova nemůže nic stát, mnoho útoků se odehraje právě tam, protože násilník má dostatek času a existuje minimální riziko, že jej někdo vyruší. Investujte do kvalitních zámků na dveře i okna. Vynikající službu vám prokáže i jednostranné kukátko instalované na dveřích v rovině očí.
Dbejte na to, aby všechny vchody do vašeho domu, bytu, i garáže byly v noci dobře osvětleny. Pokud máte u domovního vchodu zasazené keře, pravidelně je prořezávejte tak, aby se v nich nemohl nikdo schovat. Nikdy neschovávejte klíč do květináčů, nad dveře, nebo pod rohožku. Když jste večer doma, zamkněte dveře a zatáhněte závěsy či žaluzie.
Mnozí útočníci používají telefon jako nástroj k získání informací o vás a vaší rodině. Pokud vás někdo obtěžuje telefonem, jednejte asertivně. Útočníka například odradíte nepříjemným hlasitým zvukem; mějte u telefonu nachystaný budík, který přiložíte přímo k sluchátku, ostře zapískejte, nebo cokoli jiného, co bude uším útočníka velmi nepříjemné. V žádném případě se s telefonním agresorem nebavte a okamžitě zavěste. Pokud obtěžující telefonáty nadále pokračují, požádejte o změnu čísla a kontaktujte policii.
Důvěřujte svým instinktům a nenastupujte sama do výtahu s mužem, kterého neznáte nebo vám připadá divný. Ve výtahu si stoupněte vedle ovládacího panelu, abyste v případě nebezpečí mohla zmáčknout alarm. Když čekáte na výtah, nestoupejte si přímo proti dveřím, aby vás případný útočník nemohl proti vaší vůli nečekaně vstrčit dovnitř.
Na ulici
Vždy pozorně sledujte své okolí a věřte svým instinktům. Budete tak připravena okamžitě reagovat a vaše reakce budou racionálnější i rychlejší. Pokud se pohybujete venku po setmění, noste s sebou v kabelce vždy malou baterku. Vyhýbejte se špatně osvětleným ulicím, parkovištím a dalším opuštěným místům. Udržujte si takovou vzdálenost od průchodů či křoví, abyste stihla v případě nutnosti utéct. Nikdy nepřijímejte svezení cizími řidiči a už vůbec nestopujte, bez ohledu na denní či noční dobu.
Výbornou službu vám prokáže malá píšťalka v kabelce nebo kapse kabátu (v případě útoku jde o sekundy a každý způsob, jak můžete přilákat pozornost okolí, vám může zachránit život). Pokud se procházíte venku, jděte proti směru jízdního pruhu na vaší straně, takže se k vám žádné auto nebude moci přiblížit zezadu, aniž byste jej viděla. Jestliže vedle vás zastaví auto a jeho řidič se vás na něco chce zeptat, pokračujte v chůzi nebo zůstaňte stát na chodníku. V žádném případě se nepřibližujte k autu.
V autě
Dveře auta by měly být vždy zamčené, a to i v případě, že jste uvnitř. Když se blížíte ke svému autu na parkovišti, držte klíčky v ruce, přesvědčte se, že nikdo není schovaný uvnitř auta a zamkněte dveře okamžitě, jakmile usednete. Nikdy byste se neměla na parkovišti přehrabovat po kapsách či v kabelce a hledat klíče, tak totiž nahráváte možnému útočníkovi. Pokuste se parkovat na dobře osvětlených přehledných místech.
Pokud někam přijíždíte za tmy a jste v autě sama, předtím než odemknete dveře a vystoupíte z auta, rozhlédněte se, jestli se v blízkosti auta nezdržuje někdo podezřelý. Připravte si klíče od domu.
Pomoc ostatním řidičům je jistě chvályhodná, ale pokud se rozhodnete zastavit u někoho, kdo má očividně problém, nikdy nevystupujte z auta, jen stáhněte okénko a zeptejte se, jak mu můžete být nápomocna. Nabídněte se, že zavoláte pomoc, ale sama zůstaňte v zamčeném autě s nastartovaným motorem. Možná se vám to zdá poněkud nezdvořilé, ale každý pochopí vaší opatrnost, pokud cestujete sama. Nikdy neberte stopaře.
V hromadné dopravě
Jestliže čekáte na MHD po setmění, stoupněte si na dobře osvětlené, přehledné místo. Pokud je to možné, stoupněte si při čekání na autobus dál od obrubníku, abyste měla čas zareagovat, v případě, že by u chodníku zastavilo auto a někdo se vás pokusil vtáhnout dovnitř.
Všímejte si, kdo sedí ve voze. Jestliže je v něm pouze pár lidí, sedněte si na sedadlo blízko řidiče. Vždy zůstaňte vzhůru, v hromadné dopravě nikdy nespěte. Stejně tak si všímejte, kdo vystupuje spolu s vámi. Zdá se vám jeho chování podezřelé, například si vás prohlíží, drží se těsně za vámi a podobně? Snažte se co nejdříve dostat na osvětlené místo a přivolat pomoc.
Další články k tématu: Zachraň si život
- Jak předcházet znásilnění?
- Jak se chovat při znásilnění?
- Co ne/dělat, když vás napadl pes
- Jak přežít nehodu letadla?