Menu
Úvod  ›   › 

Znáte ketonovou dietu

Ketogenní chcete-li, proteinová dieta patří mezi oblíbené diety i mezi celebritami. Zaměříme-li se na ní více z blízka, připomíná Atkinsovu dietu, ze které právě ?ketonová dieta? vychází. Je postavená na konzumaci bílkovin a tuků za současného omezení sacharidů.

K bílkovinám se řadí vejce, ryby, maso, tofu, mléčné výrobky. K sacharidům patří rýže, těstoviny, vločky, pečivo, mouka či obiloviny, brambory, sladkosti. U ketonové diety je jídelníček sestaven pouze z tuků a bílkovin, povolené je pouze malé množství sacharidů, které jsou obsaženy například i v zelenině.

Tělo si bere energii z tukových zásob

Při této dietě se tělo dostává do tzv. ketózy, kdy si tělo nebere energii ze sacharidů, jelikož je nepřijímáte, ale z tukové tkáně. Tím pádem člověk hubne rychleji. Během dne je poveleno přijmout maximálně 25 - 40 gramů sacharidů - ne více. Jinak by se organismus nedostal do ketózy. Ketonová dieta v těle napodobuje změny spojené s hladověním - pracuje na principu využívání ketolátek jakožto klíčového zdroje energie. Během přechodu na tuto dietu trvá přibližně dva až tři dny, než se zcela vyčerpají zásoby glykogenu, a pak se zdrojem energie stávají ketony - ty vznikají při spalování tuků.

Ketonová dieta není pro každého

Sacharidy již nebudou zdrojem energie, ale stanou se jimi uložené tukové zásoby. Stav ketózy není nebezpečný, ale i přesto se musí tato dieta držet ideálně pod dohledem lékaře či jiného výživového poradce. Rovněž není vhodná pro každého. Určitě je zcela nevhodná pro lidi s metabolicky podmíněnými onemocněními, jako je třeba cukrovka a další. Díky jednoduchého testu v podobě diagnostických proužků, lze zjistit, zda se vaše tělo nachází v ketóze či nikoliv. Tyto testující proužky je možné zakoupit v lékárně i bez receptu. K dalším znakům ketózy patří menší chuť k jídlu, úbytek energie a zapáchající dech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články