Zotavení po císařském řezu: Co máte čekat
Ať už jste rodila přirozeně nebo císařským řezem, nemůžete se samozřejmě dočkat, až budete zase v pořádku. Jenže péče a regenerace po císařském řezu má svá specifika a zvláštnosti. Co tedy máte čekat a co je potřeba udělat, abyste byla zase co nejdříve fit?
Císařský řez je nejčastěji prováděnou operací na celém světě a pokud lze o nějakém operativním zákroku říci, že je "banální", tak o císařském řezu. Na druhou stranu jde stále o operaci a zotavení je po ní tudíž logicky delší než po přirozeném porodu. Odborníci se shodují, že ženy, které podstoupí císařský řez potřebují obvykle víc času i léků proti bolesti, aby se zotavily.
Co čekat po porodu
Ačkoli je samozřejmě každá žena jiná a každá se s bolestí vyrovnává jinak, existuje několik obecných věcí, které můžete po porodu císařským řezem očekávat. Většina žen má po císařském řezu zavedenou cévku a potřebuje pomoc, aby se dokázaly zvednout z postele a vůbec se postarat o dítě. Další den si ale většina pacientek už může dopřát sprchu a s každým dalším dnem se cítí silnější a silnější.
Většina pacientek pociťuje největší bolesti v průběhu čtyřiadvaceti až osmačtyřiceti hodin po porodu. Nicméně v současné době jsou k dispozici četné druhy léků na tlumení bolesti a rodičce se tak může velmi účinně ulevit.
Jizvy, které po císařském řezu zůstanou, jsou obvykle drobné a nachází se na linií bikin. Je nutné udržovat tuto oblast čistou a suchou. Varovným signálem je zrudnutí, neustupující otok, přetrvávající bolest nebo horečka. Naopak normálním projevem je svědění, které je příznakem procesu hojení. Můžete také cítit nepříjemný tlak při zakašlání nebo kýchnutí. Přeříznutí povrchových nervů při operaci může vést k znecitlivění oblasti kolem jizvy, které budete pociťovat několik dní.
Zotavování doma
Většina žen, které podstoupí císařský řez, zůstává v porodnici pět dní. Nicméně je jasné, že v odpočinku, kterého se jim v nemocnici dostávalo, už doma s malým dítětem dost dobře pokračovat nemohou. Počítejte se tím, že budete potřebovat přibližně dva týdny, než budete schopná řídit, šest týdnů, než se budete moci vrátit ke cvičení a dvanáct týdnů na kompletní zotavení.
V šestinedělí byste se měla vyhnout zvedání těžkých předmětů, které nadměrně zatěžuje váš podbřišek a zejména jizvu. Měla byste co nejvíc odpočívat a hlavně sledovat svůj zdravotní stav. Jakýkoli náhlý vzestup tělesné teploty nebo vzrůstající bolest v podbřišku je varovným signálem, o kterém byste měla okamžitě informovat svého ošetřujícího lékaře.
Výsledky studií jednoznačně ukazují, že u žen, které v průběhu těhotenství cvičily, probíhá regenerace mnohem rychleji než u neaktivních matek.
Vaše tělo po porodu: Co máte čekat?
Císařský řez, selhání nebo výhra?
10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne
Těhotenství ve vyšším věku