Menu
Úvod  › 

Zvláštní výchovná pravidla, která fungují

Už vás nebaví věčné dohadování, napomínání a sekýrování? Vyzkoušejte výchovné metody, které jsou sice poněkud netradiční, ale fungují.

Ze všech stran se na vás valí výchovná doporučení, která by vám měla zaručit, že křehké dětské dušičce nezpůsobíte trauma a nebudete jí brzdit v růstu. Na druhou stranu byste rádi měli dítě, které vás poslechne, nebudete se muset bát jít s ním na veřejnost a přežijete jeho dětství při zachování duševního zdraví. Zkuste následující pravidla, která skutečně fungují:

1. pravidlo: Podíl na domácích pracech

Možná vám vaše dítě přijde moc malé, nešikovné, nebo máte jinou výmluvu, proč ho nevedete k pomáhání při domácích pracech, ale takovým přístupem si pouze podřezáváte větev sami pod sebou. Je samozřejmé, že je potřeba přizpůsobit práce, do kterých dítě zapojíte, jeho věku, ale i tříleté dítě velmi dobře chápe, že je potřeba hračky uklidit zpátky do krabice, nebo šuplíku, kde se původně nacházely. Nejde o to, aby danou práci udělalo dítě bezchybně s dokonalým výsledkem (a popravdě řečeno to pro vás často bude znamenat práci navíc), ale aby se naučilo znát cenu práce, převzalo zodpovědnost a zjistilo, že jeho pokojíček se sám neuklízí, postel sama nestele a tak dále.

2. pravidlo: Pevný večerní řád

Chodí vaše dítě spát jednou v devět večer, podruhé v deset a o víkendu v půl jedenácté? Potom se těžko divit, že se, coby rodiče, cítíte vyčerpaní, nemáte žádný čas sami pro sebe, dítě je protivné, nedokáže samo usnout a je neustále unavené. Stanovte sami sobě, že děti do deseti let věku budou zkrátka v posteli do osmi hodin večer. Bez ohledu na jejich námitky, řev, pláč, přemlouvání a další psychický nátlak. Je samozřejmé, že pokud na tento režim nejsou zvyklé, začátky budou poněkud svízelné, ale buďte důslední a neustupujte. Děti, které chodí spát stále ve stejnou dobu, lépe usínají, lépe spí a hlavně si zvykají na to, že v jejich životě existuje řád, který se překračuje jen ve velmi výjimečných situacích.

3. pravidlo: Odpovědnost za rozhodnutí

Vaše dítě chce pít mléko z červeného hrnku, pak si to rozmyslí a požaduje zelený a ve finále skončí u žlutého? A vy otrocky plníte jeho přání, protože spěcháte, chcete se vyhnout scéně, nebo jen zkrátka nemáte náladu se s ním dohadovat? Jenže tak bohužel dítě utvrzujete v tom, že když vydrží otravovat dostatečně dlouho, dosáhne toho, co chce. Takže při nejbližší možné příležitosti tuto scénu zopakuje a bude to dělat tak dlouho, dokud mu nevyhovíte. Čím dříve ho naučíte, že nese zodpovědnost za své rozhodnutí a ta se nedají měnit během několika sekund, tím jednoduššší budete mít všichni život.

4. pravidlo: Do řeči se neskáče

I když momentální trend liberální výchovy velí, že osobnost dítěte se musí nechat projevit v plné šíři a nesmí se nijak omezovat, pravidlo našich rodičů, že do řeči se neskáče, je nenahraditelné. Naučte svého potomka, že pokud chce něco říct, musí počkat, až ostatní domluví. Pokud si zvnitřní pravidlo, že při konverzaci jeden mluví a druhý poslouchá, naučí se tak nejen slušnému chování ale i toleranci a úctě k druhým.

5. pravidlo: Ne na všechno jsou peníze

Je úplně jedno, kolik vyděláváte a klidně můžete mít na účtu uložené miliony, ale vaše děti by nikdy neměly zažít pocit, že si mohou koupit, cokoli chtějí. Je důležité, abyste jim čas od času něco dokázali odepřít, i přesto, že byste si to bez problémů mohli dovolit. Znalost pocit, že nemohou mít všechno, po čem zatouží, se jim v dalším životě bude velmi hodit a ušetří jim mnohá zklamání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 věcí, které musíte dětem odpustit
7 věcí, o kterých ženy tvrdí, že nebudou dělat (než se stanou matkami)
Největší chyby, kterých se rodiče dopouštějí
4 dětské zlozvyky, které byste neměli ignorovat
Výchova dětí podle celebrit